Jak dobry zoopsycholog wspiera opiekunów?
Aktualności,  BLOG,  wyróżnione

Mój artykuł w najnowszym „Animal Expert” (03/04 2023)

W najnowszym numerze „Animal Expert” (03/04 2023) znajdziecie kolejny mój artykuł z cyklu Warsztat zoopsychologa, zatytułowany Wspieranie opiekuna w budowaniu relacji ze zwierzęciem. Analizuję w nim zadania, które stoją przez każdym zoopsychologiem. Tym razem skupiam się na potrzebie wspierania opiekunów kotów w tworzeniu satysfakcjonujących relacji ze zwierzętami. I oczywiście na tym, jak dobry zoopsycholog powinien postępować w tej kwestii.

Uważam, że jest to równie ważne jak prowadzenie skutecznej terapii zachowania zwierząt. Podczas kursów i szkoleń przeznaczonych dla przyszłych kocich behawiorystów należy poświęcać odpowiednią uwagę nie tylko ich przygotowaniu do roli analityków zachowania zwierząt (prowadzenia terapii behawioralnej). Ważne jest także zaopatrzeniu ich w kompetencje umożliwiające skuteczną współpracę z ludzką rodziną, z którą mieszka potrzebujące pomocy zwierzę.

Dobry zoopsycholog, dobry koci behawiorysta musi dostrzegać nie tylko potrzeby zwierzęcia, ale także ludzi, którzy się nim opiekują.

Służy temu rozwój kompetencji miękkich. W ten sposób rozumiana zoopsychologia jest interdyscyplinarna, a osoby chcące skutecznie pomagać swoim klientom muszą nieustannie się rozwijać. Dobry zoopsycholog towarzyszy opiekunom, kiedy uczą się opiekować zwierzęciem we właściwy sposób. Wspiera ich też podczas rozwiązywania jego problemów behawioralnych. Podejmuje współpracę z lekarzami weterynarii, a czasem także z innymi behawiorystami. Czasem musi podjąć się mediacji pomiędzy członkami rodziny, z którą zwierzę mieszka. To wszystko także są zadania behawiorysty.

Zachęcam do lektury tekstu, który znajdziecie w najnowszym numerze „Animal Expert”.

Magdalena Nykiel