Grafika ilustrująca odnośnik i artykuł: pozioma grafika o wymiarach 1200 na 628 (proporcje zbliżone do panoramicznej). Obraz przedstawia zdjęcie pisanek, cztery z nich są całe w polu widzenia, zajmują większość obrazu ułożone od lewego górnego rogu do prawego dolnego; pierwsza z lewej jest biała, pozostałe w różnych odcieniach pomarańczowo-brązowych; na pisankach narysowano niebieskim kolorem siedzące koty oraz drobne okrągłe ozdobniki dookoła nich; każdy kot zajmuje dwie trzecie wysokości jajka; w polu widzenia, mniej więcej na środku długości zdjęcia u góry i u dołu kadru widać jeszcze po jednej pisance, w połowie mieszczącej się w kadrze. Całość zdjęcia pisanek nieznacznie rozmyta, ale czytelna. W prawym górnym rogu (około centymetr od krawędzi grafiki) umieszczono dwie linie tekstu, białą czcionką prostego kroju bezszeryfowego. Treść tekstu to tytuł artykułu. Pierwsza linia tekstu z wielkiej litery, czcionka wielkości około 24 punkty: "Kot i wierzbowe kotki". Druga linia tekstu, wycentrowana względem pierwszej, około pół centymetra pod nią, małymi literami, czcionka około 16 punktów: "jak bezpiecznie świętować Wielkanoc". W lewym dolnym rogu, około centymetr od krawędzi grafiki umieszczono dwie linie tekstu na dwóch matowych, prostokątnych tłach, odrębnych dla każdej z nich, czcionka bezszeryfowa, czarna. Treść tekstu to adresy internetowe strony www i strony fanpage na Facebooku. Pierwsza linia, czcionka ok. 16 punktów: "zooedukacja.pl", druga linia, czcionka ok. 12 punktów: "fb.com/zooedukacja".

Z punktu widzenia kota Wielkanoc niewiele różni się od Bożego Narodzenia. Jest zamieszanie, dużo zapachów, często mniej zainteresowania ze strony ludzi. Bywa, że problemem dla kota są goście. Nie brakuje różnych zagrożeń. Na co warto zwrócić uwagę?

O świętach z kotem pisałam już przy okazji Bożego Narodzenia w tekście: Święta z kotem. Większość tamtych uwag stosuje się również do świętowania wiosną. Jednak o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem warto przypomnieć także na Wielkanoc. Zachęcam też do lektury tekstu Wielkanoc. Co kotu wolno w święta?

1. Popularne Wielkanocą "bazie" i "kotki" wierzbowe są dla kotów trujące.

Nie daj się nabrać na "kotkowość" pąków kwiatowych na wierzbowych gałązkach. Wiele osób wkłada je do wazonów na wielkanocny stół. Są też częstym elementem palm w Niedzielę Palmową. Nie pozwól kotu na zabawę nimi, możesz przeoczyć moment, w którym zje "kotka".

2. Podobnie trujący dla kotów jest bukszpan.

Ta zimozielona roślina, jest często wykorzystywana do dekoracji wielkanocnych i wkładana do świątecznych koszyczków. Kot nie może jej zjeść.

3. Zagrożeniem dla kotów bywa... wiosenna aura, która zachęca do otwarcia okien.

Wielkanoc tego roku przypada w połowie kwietnia. Jeśli pogoda dopisze, możesz chcieć otworzyć balkon lub okno, by nacieszyć się słońcem i wiosennym powietrzem. Zwróć uwagę odwiedzających cię w Święta gości, by otwierali wyłącznie zabezpieczone przed wypadnięciem kota okna. Nie każdy wie, że koty nie  zawsze spadają na cztery łapy.

4. Nie dawaj kotu świątecznych słodyczy.

Pisałam już o tym nie raz, ale to naprawdę poważny kłopot. Pamiętaj o tym, że jedzenie zostawione "na wierzchu" może skusić niejednego kota. Uwaga na czekoladowe jajka, zajączki itp. Czekolada jest dla kotów trująca - ma w swoim składzie teobrominę.

Najwięcej teobrominy zawiera gorzka czekolada (ze względu na dużą zawartość kakao). Objawy zatrucia to wymioty, biegunka, ślinienie się, a przy silnym zatruciu drgawki. Choć trudno nam w to uwierzyć,  czekolada bywa przyczyną śmiertelnych zatruć zwierząt.

W osobnym tekście napisałam o tym, jak pomóc przetrwać święta kotu, który nie lubi wizyt gości: Kot i goście. Koci Myk Tygodnia. Zapraszam do lektury.

Wesołych, bezpiecznych Świąt! 

Magdalena Nykiel

Ps.
W dniu publikacji tego tekstu w 2017 roku przypadał Dzień Czekolady. Z tej okazji przygotowałam animowaną grafikę przypominając o tym, że koty nie jedzą czekolady. Znajdziesz ją poniżej.

//opis grafiki dla osób korzystających z ułatwień dostępu. Koty nie świętują Dnia Czekolady! Animowana grafika, umieszczona na końcu tekstu. Wymiary grafiki 940 na 788 pikseli. Animacja składa się z pięciu slajdów. Na slajdach od 1 do 4 grafika przedstawia zmysłowe zdjęcie kobiecych ust, pomalowanych krwistoczerwoną szminką. W półotwartych ustach widać białe, równe zęby, a w nich duży kawałek czekolady. U dołu każdego slajdu widnieje brązowy (czekoladowy) pasek ozdobiony jaśniejszym pionowym wzorem zygzaka. Na tym pasku na slajdach pojawiają się kolejne napisy. Pierwszy slajd: 12 kwietnia do Dzień Czekolady. Smacznego! Drugi slajd: Pamiętaj! Dla kotów i psów czekolada to trucizna. Trzeci slajd: Zawiera niebezpieczną dla zwierząt teobrominę. Czwarty slajd: Ciesz się swoim przysmakiem, a kotu... Piąty slajd przedstawia burego pręgowanego kota na kuchennym blacie, wgryzającego się z zapałem w duży kawał czerwonego mięsa. Napis na brązowym pasku u dołu slajdu: kotu podaj to, co dobre dla kota...

--

UWAGA! Artykuły, opracowania oraz inne treści publikowane na tej stronie, o ile nie zostało to zaznaczone inaczej, są własnością Magdaleny Nykiel i ich wykorzystanie, kopiowanie i przetwarzanie we fragmentach lub całości bez pisemnej zgody autorki jest zabronione.