Agresywny kot atakuje. Agresywne koty się biją.
Czytelnia

Agresywny kot, bijące się koty – jak ograniczyć szkody

Zdjęcie ilustrujące tekst to oczywiście żart. Całkiem możliwe zresztą, że te lwy się bawią. Jak inne koty, w zabawie mogą ćwiczyć walkę. Jednak bijące się naprawdę koty domowe i agresywny kot to nie żarty. W artykule piszę o trzech ważnych sprawach. Warto o nich pamiętać, radząc sobie z tego typu sytuacją.

Gwałtowne, ostre walki kotów zwykle robią na opiekunach duże wrażenie. Bywa jednak, że agresywny kot jest lekceważony.

Dzieje się tak, agresja gdy objawia się mniej dramatycznie, niż by się tego spodziewano. Niezależnie od natężenia, jest jednym z najczęściej zgłaszanych przez opiekunów problemów. Zwykle dotyczy relacji między kotami. Dużo rzadziej kłopotem jest agresja kota w stosunku do opiekuna.

Częstym błędem jest sięganie po pomoc behawiorysty dopiero, kiedy sytuacja jest już na ostrzu noża.

Wtedy, kiedy wszystkie „internetowe sposoby” zostały już wykorzystane i nie przyniosły rezultatu. Są rzeczy, które na pewno nie zaszkodzą (jak np. włączenie dyfuzora z syntetycznymi kocimi feromonami). Jednak niekoniecznie dadzą oczekiwany rezultat. Mogą być nieadekwatne do potrzeb konkretnych kotów lub niewystarczające. Stracisz czas i pieniądze, a problem pozostanie.

Co musisz wiedzieć o kociej agresji, by nie pogorszyć sytuacji?

1. Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Nigdy nie rozdzielaj walczących kotów gołymi rękami. Nie dotykaj, zwłaszcza niespodziewanie, kota napiętego do granic wytrzymałości.

Możesz ucierpieć bardziej, niż walczące ze sobą koty. Choć koty ważą zaledwie kilka kilogramów, skutki ich pogryzień bywają poważne. Ból, interwencje chirurgiczne i długie leczenie antybiotykiem – to wszystko może być konsekwencją pochopnego działania.

Jeśli koty się biją, zachowaj zimną krew.

Użyj grubego koca, poduszki, kartonu… Wsuń je między koty lub w razie konieczności narzuć na nie, by na chwilę odwrócić uwagę zwierząt od walki (postaraj się, by straciły ze sobą kontakt wzrokowy). Dopiero wtedy interweniuj, próbując rozdzielić zwierzęta.

Jeśli to ciebie atakuje agresywny kot, przerwij sytuację jak najszybciej.

Koty czasem gryzą właścicieli w zabawie lub kiedy nie mają ochoty na dotyk. W takiej sytuacji, na ile to możliwe, staraj się zachować spokój. W przyszłości staraj się unikać sytuacji, w których kot się tak zachowuje.

Jeśli agresja jest gwałtowna i czujesz zagrożenie, jak najszybciej oddal się od kota.

Postaraj się wyjść z pomieszczenia. Zamknij za sobą drzwi. Ataki kotów na człowieka są rzadkie. Trzeźwo oceń, czy sytuacja nie ma oczywistego wyjaśnienia. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i behawiorystą.

Jeśli zdarzy się, że zostaniesz ugryziony, podrapany w trakcie kociej bójki, od razu umyj ranę wodą z mydłem, a następnie zdezynfekuj. Jeśli np. dłoń puchnie, boli, jest zaczerwieniona, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

2. Przyczyny kociej agresji są różne. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem innych działań, sprawdzić czy agresywny kot jest zdrowy.

Zdarza się często, że na jedną sytuację składa się wiele przyczyn, w tym fizjologiczne. Świąd, ból, dyskomfort – wszystkie mają wpływ na emocje i zachowanie zwierząt. Mogą uniemożliwiać lub utrudniać pracę z nim. Zwierzę, które cierpi jest bardziej skłonne do zachowań agresywnych, może być drażliwe. Jeśli jeszcze nie znasz stanu zdrowia swojego kota, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, by wykonać badania.

Nawet zwykły ból zęba może być pierwotną przyczyną agresywnego zachowania.

Serio! Wyobraź sobie, że bardzo boli Cię ząb. Czy byłbyś dobrym towarzyszem zabawy?

Stan zdrowia kotów jest istotny w diagnozie przyczyny agresji.

Stopniowo pogorszyły się relacje między kotami, które od dawna się znają? Koty nagle przestały żyć w zgodzie i zaczęły się bić? A może jest problem z zaakceptowaniem nowego kota w domu? Jak by nie było, warto zacząć od oceny stanu zdrowia podopiecznych.

3. Nie ma jednego schematu postępowania, który pozwoliłby uporać się z kocią agresją. Podstawą skutecznego działania jest rozumienie sytuacji, w jakiej agresywny kot się znalazł.

Trzeba trafnie określić przyczyny jego zachowania i towarzyszące mu emocje. To dlatego internetowe rady rzadko sprawdzają się w trudniejszych sytuacjach: to, co sprawdziło się u kogoś, niekoniecznie pomoże Twojemu kotu.

Profesjonalny behawiorysta nie zajmuje się tylko skutkami tego, co dzieje się w kocim życiu („koty się biją”).

Szuka przyczyn. Ocenia nastrój zwierzęcia. Bada, w jakim stopniu jego ważne potrzeby są zaspokojone. Zastanawia się nad jego motywacjami. Bierze pod uwagę także relację kota z jego człowiekiem.

Na tej podstawie przygotowuje plan działania, uwzględniający także możliwości i preferencje opiekuna. To przed nim najważniejsze zadanie. Plan trzeba zrealizować, by miał szansę przynieść pozytywne rezultaty. Dlatego szukaj kogoś, komu zaufasz i z kim porozmawiasz otwarcie.

W czasie rozmowy z behawiorystą zadawaj pytania.

Proś o wyjaśnienie, jeśli coś wydaje Ci się niejasne. Rozmawiaj, jeśli masz wątpliwości. Dobry specjalista nie będzie unikał odpowiedzi. Musisz mieć przekonanie do zaleceń behawiorysty. Musisz wiedzieć dlaczego coś robisz, by działać konsekwentnie i z przekonaniem. Kiedy już masz plan – działaj! Tylko tak możesz pomóc kotu.

Mam nadzieję, że te trzy kwestie trochę przybliżyły ci temat właściwego postępowania w przypadku agresji u kotów. Ważne jest szybkie i właściwe działanie. Szybkie, czyli podjęte możliwie pilnie po pojawieniu się problemu. Właściwe, czyli adekwatne do bieżącej sytuacji i prawdziwej przyczyny agresji. Jeśli spełnia te dwa warunki, znacząco zwiększa szansę na skuteczne rozwiązanie problemu. Im częściej dochodzi między kotami do bójek, im dłużej taka sytuacja trwa, tym trudniej będzie potem zmienić ich stosunek do siebie.

Magdalena Nykiel

O tym, jak radzić sobie z agresywnymi kotami piszę też w artykule Jak rozdzielać koty, które się biją? Koci Myk Tygodnia.