Jak mieć kota i nie zwariować? (odpowiedzi na pytania z webinaru)

Po zamkniętym webinarze „Jak mieć kota i nie zwariować?”, który prowadziłam tydzień temu pytaniom nie było końca. Obiecałam odpowiedzieć również na te wysłane po zakończonym spotkaniu. To było bardzo ciekawe spotkanie z kociarzami, którzy chcą lepiej rozumieć swoich kocich domowników. Mam nadzieję, że nasza rozmowa wniosła do kocio-ludzkich relacji coś dobrego. Poniżej zebrałam przesłane pytania i odpowiedzi na nie.

Komunikat w sprawie laserów

(O rety, czuję się jak w Gwiezdnych Wojnach!). Kochani, dochodzą mnie sygnały, że dużo emocji wywołuje moje zalecenie, by bawić się laserkiem z pewnym kotem. Pojawiają się nawet oczekiwania, żebym się wytłumaczyła z tego, dlaczego nie "banuję" laserków. Miałabym chyba złożyć coś w rodzaju samokrytyki lub skrytykować opiekuna, który podzielił się tą informacją.

Grafika ilustrująca tekst ma proporcje 1200x628 pikseli i przedstawia leżącego kota, zwróconego pyszczkiem w stronę oglądającego. Kot szary, pręgowany, złotooki. W lewym górnym rogu tytuł artykułu: Czy zwierzęta przeżywają żałobę? Poniżej nazwa i adres strony, na której ukazał się artykuł: "www.zooedukacja.pl - Magdalena Nykiel - zwierzęta bez tajemnic".

Bardzo często spotykam się z pytaniem: czy zwierzęta tęsknią za sobą, czy pamiętają siebie nawzajem? Czy pies i kot tęsknią za zmarłą opiekunką? Czy przeżywają żałobę? Czy opiekunowi wypada tęsknić za zmarłym zwierzęciem?

Tekst ilustruje grafika o proporcjach 960x502 pikseli; na tle podłużnie prążkowanego kartonu umieszczono rysunek kredką przedstawiający brązowego kota siedzącego na transporterku ustawionym przodem (widać kratki zamknięcia), dokoła tło zaznaczone swobodnymi ruchami żółtą kredką i serduszka. Po prawej stronie tytuł artykułu pomarańczową czcionką: "Co zrobić z kotem podczas wakacyjnych wyjazdów? Poradnik behawiorysty." Poniżej nazwa i adres strony, na której ukazał się artykuł: "www.zooedukacja.pl - Magdalena Nykiel - zwierzęta bez tajemnic".

Co zrobić z kotem w wakacje? Czy kot może zostać sam w domu? Jak długo można zostawić kota bez opieki? Czy hotel dla zwierząt to dobre wyjście? O czym pamiętać planując podróż z kotem? Jak wybrać osobę do opieki nad kotem?

Dlaczego koty zjadają niejadalne rzeczy? PICA Grafika ilustrująca tekst ma proporcje jak 1200 na 628 pikseli i przedstawia długowłosego kota z wyglądu przypominającego nieco kota syberyjskiego, centralnie w kadrze na dwuczęściowym, ciemniejszym, rozmytym tle. Po lewej stronie głowy kota, na czarnym tle umieszczono tytuł ilustrowanego tekstu (każde słowo w osobnej linii, biała czcionka bezszeryfowa, słowo "niejadalne" żółtą czcionką): "Dlaczego koty zjadają niejadalne rzeczy?"; poniżej wielkimi literami żółtą czcionką umieszczono słowo "PICA". Na samym dole grafiki, po lewej stronie umieszczono nazwę i adres strony, na której ukazał się artykuł (w trzech liniach, czcionka bezszeryfowa, biała, mocno wtopiona w tło): "www.zooedukacja.pl - Magdalena Nykiel - zwierzęta bez tajemnic".

Twój kot zjadł sznurek albo woreczek foliowy? Połknął gumkę do włosów? A może znowu wygryzł fragment koca i zjadł? Wiele kotów zjada niejadalne rzeczy i rośliny, choć może to być dla nich bardzo niebezpieczne.

Podkategorie