BLOG

5 ważnych rzeczy. Naucz się ich od kota.

Uwaga! Po przeczytaniu tego tekstu pamiętaj o tym, by trochę poświętować ze swoim kotem. Zdrowy smakołyk, chwila zabawy, czy odrobina czułości będą na miejscu. Stosownie do tego, co lubi Solenizant.

Od 2006 roku 17 lutego obchodzimy w Polsce Światowy Dzień Kota. Tak naprawdę kociary i kociarze codziennie celebrują obecność kotów w naszym życiu. Jednak warto skorzystać z okazji, żeby jeszcze raz podkreślić, jak wspaniały jest Felix catus. I przypomnieć, że korzyści ze wspólnej egzystencji są obustronne.

Koty towarzyszą ludziom od tysięcy lat, pozytywnie wpływając na człowieka i jego otoczenie.

Obecnie są w Polsce jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Łatwo to zauważyć korzystając z Internetu. Filmy i grafiki z kotami biją tam rekordy oglądalności. Większość z nas spotkała kota nie tylko w sieci. Jeśli na przeszkodzie nie stanęły jakieś niekorzystne okoliczności, to spotkanie to zapewne dostarczyło ci miłych wrażeń. Także nauka to potwierdza: kontakt z kotem może łagodzić skutki stresu i poprawiać nasz nastrój. Posłuchaj kociego mruczenia. Trudno znaleźć bardziej kojący dźwięk. Najlepsze, że korzyści z głaskania i mruczenia są obustronne. Koty z wdzięcznością przyjmują opiekę i idealnie nadają się do rozpieszczania. Możliwość obcowania z kotem  jest szczególnie cenna dla dzieci. Uwrażliwia i uczy szacunku wobec istot innych, niż my, ludzie.

Zaangażowani kociarze będą raczej zgodni, że każdy dzień jest równie dobry, by skierować uwagę na koty.

Jednak obchody Światowego Dnia Kota mogą stać się dla kogoś np. impulsem do refleksji na temat naszego stosunku do nich i odpowiedzialności za ich los. Potrzebujących ludzkiej pomocy kotów jest tak dużo, że można by krzyknąć: wszystkie ręce na pokład! Może warto pomyśleć o adopcji bezdomnego kota, albo zaangażować się w wolontariat w organizacji pomagającej kotom? Podzielić się wiedzą o kotach z tymi, którzy jej nie mają? Otworzyć piwniczne okienko albo zorganizować zbiórkę prezentów dla kotów przebywających w schronisku? Zabrać swojego własnego kota na dawno odkładany „przegląd” zdrowia? Możliwości jest naprawdę wiele!

Dzień Kota to również dobry moment, by zastanowić się, czego my – ludzie, możemy dowiedzieć się od nich.

Oto 5 ważnych rzeczy, których warto się uczyć od kotów!

1. Nie odkładaj snu na później.

Koty śpią kilkanaście godzin na dobę. Sen jest niezbędny dla regeneracji organizmu. Dotyczy to nie tylko ciała, ale i psychiki. Sen pozwala uporać się ze skutkami stresu. Niezakłócony sen jest niezwykle ważny dla kociąt, ponieważ  w czasie snu wydziela się hormon wzrostu.
Twoje potrzeby są zapewne trochę mniejsze, jednak jak kot słuchaj swojego ciała, bądź z nim w zgodzie.  Śpij, kiedy czujesz zmęczenie. Nie ustawaj w wysiłkach, by miejsce w którym śpisz uczynić wygodnym i bezpiecznym. Sen jest bardzo ważny również dla kondycji psychicznej człowieka. Jego niedobór może być źródłem problemów ze zdrowiem, rozdrażnienia, przemęczenia i problemów z koncentracją.

2. Pielęgnuj przyjaźń.

Koty  potrzebują trochę czasu, by komuś zaufać. Jednak wbrew powszechnemu mniemaniu, koty nie są samotnikami. Kiedy się zaprzyjaźnią, spędzają ze sobą wiele czasu. Okazują sobie czułość i przywiązanie. W naturalnie tworzącej się grupie kotów ważną rolę pełnią doświadczone kocice.
Dbaj o relacje z ludźmi, na których ci zależy. Przyjaźń jest ważna nie tylko w kocim życiu. Doceń, że ktoś jest blisko ciebie, postaraj się okazywać mu zainteresowanie i uwagę.

3. Znajdź w swoim życiu czas na zabawę i relaks.

Koty, które są w dobrej formie bawią się przez całe życie, często do późnej starości. Wcale nie potrzebują do tego skomplikowanych zabawek. Potrafią wykorzystać nawet mały papierek, czy kawałeczek sznurka, by poprawić sobie nastrój. Nie czekają na lepsze czasy ani specjalne okazje, by się pobawić. Bawiąc się, odpoczywają i stymulują swój rozwój. Naucz się od nich, jak ważna w życiu jest zabawa. Naśladuj je, ciesząc się drobiazgami każdego dnia.

4. Naucz się koncentrować na tym, co robisz.

Koty są mistrzami cierpliwości. Obserwuj polującego kota. Skupiony potrafi czekać wiele godzin, zanim nadarzy sie okazja, by zrealizować plan. Nie rezygnuje, mimo niepowodzeń. Już samo polowanie jest dla niego źródłem przyjemności, niezależnie od efektu. Ty również koncentruj się na celach, które są dla ciebie najważniejsze i staraj się nie tracić ich z oczu.

5. Dbaj o swoje ciało, by służyło Ci przez całe życie.

Gracja, z jaką koty się poruszają, budzi zachwyt. Przeciągnąć się po drzemce, wspiąć na drapak, poćwiczyć skoki… Koty nie tracą żadnej okazji, by zadbać o swoją sprawność. Wszystko to sprawia, że koty pozostają w dobrej kondycji. Pielęgnacja sierści także zajmuje w życiu  kota ważne miejsce. Zdrowe zwierzęta mają czystą, lśniącą sierść. Koty pozostają piękne do późnej starości. Każdego dnia niezliczoną ilość razy rozciągają swoje ciało. Nie obiecują sobie, że zaczną od jutra – wykorzystują krótkie chwile w ciągu dnia, by dbać o dobrą formę. Czy to przynosi dobry rezultat? Wystarczy na nie spojrzeć i… naśladować! Polecam!

Magdalena Nykiel